MURHA KÄPYLÄSSÄ (Esikoisteos)
Jännitysromaani
Hautamäki Ata
Murhamysteerin selvittely vie lukijan 50-luvun Helsinkiin ja sen idyllisille kaduille ja kujille.
ISBN 952-202-014-1
Kl 84.2
murha, poliisitutkimus, komisario, 1950-luku, Helsinki, Käpylä, Turku
Sidottu n. 232 s.
Ilm. 03/05
Hinta 25.80
Idyllisen Käpylän 50-luku herää henkiin. Ihmisten arvomaailmaan ei vielä televisio ole vaikuttanut. Lapset viipyvät leikeissään, aikuiset kuuntelevat iltaisin radiota ja nuoriso- se on muuttumassa. Kirjan sivuilla vilahtavat lättähatut, myssymissit ja mellakka Helsingin rautatieasemalla. Kaikki on kuitenkin vielä viatonta, korttelisodissakin on reilun pelin säännöt. Eräänä aamuna kaupunginosan rauha rikkoutuu. Käpylän aluelääkäri Georg Blomqvist ja paikallisen poliisiaseman ylikonstaapeli Kari Väänänen alkavat selvittää opettajan kuolemaa. Sodasta on jo reilut kymmenen vuotta. Perustuuko rikos menneisyyteen?
Ennen kuin tappaja selviää, tapahtuu toinenkin veriteko. Carl Rehnin päässä herää myös kysymys: Joutuuko hän yksin kantamaan syyllisyyttä itsemurhasta, joka olisi voitu välttää, jos SuPon etsivä ei olisi pantannut jutun kannalta ratkaisevia tietojaan?
Ata Hautamäki on ammatiltaan aikuiskouluttaja, joka on tehnyt erilaisia opintoaineistoja. Hänen näytelmiään on esitetty sekä televisiossa että Radioteatterissa. Hän on kirjoittanut myös kouluille ja harrastajaryhmille. Valtakunnallisessa lastennäytelmäkilpailussa vuonna 2003 hänen käsikirjoituksensa sijoittui jaetulle kolmannelle sijalle. Dekkarikirjoittajana hän debytoi kesällä 2004 Kouvolan Dekkaripäivien antologiassa Katajanvarsi on musta. Hän on mukana myös Novellit 2004 -antologiassa.
Pertti Paasio on tarkistanut kirjan Turussa tapahtuvien osien dialogit aidolle Turun kielelle. 50-luvun asiatiedot kirjailija on tarkistanut ajan sanomalehdistä. Helsinkiläisen Lähiradion kuuntelijat ovat käsikirjoitusvaiheessa myötävaikuttaneet omilla muistoillaan autenttisen tunnelman syntyyn.
Kirjan henkilöt ovat mielikuvituksen tuotetta, vaikka lukeminen herättäisikin mielikuvia Käpylän kaduilla aikoinaan liikkuneista ihmisistä.
Kustantaja Myllylahti Oy