Julkaisuvapaa kansikuva...
Rake Tähtinen
Musta Joulu (Esikoisteos)
Jännitysromaani
ISBN 978-952-202-104-5
Sidottu, 306 s., KL 84.2, Hinta 27.50 , Ilm. 09/08
Sarja: MurhaMylly 30
Sarjamurhaan liittyviä poliisitutkimuksia
Hän toimi rauhallisesti, arkisesti, kuin olisi ostamassa kolmea maitolitraa lähikaupasta. Kuitenkin hänen sisällään aaltoili jännitys joka lupaili nautinnon huippua. Varovasti hän raotti autonsa etuovea ja sujautti itsensä penkille. Muutaman minuutin ajan hän teki erilaisia solmuja ennen kuin onnistui yrityksessään saada oikeaoppinen hirttosilmukka. Kaiken piti olla täydellistä.
Uusikaupunkilainen lumeton ja vesisateinen jouluaatto saa entistä synkempiä piirteitä, kun kerrostaloasunnosta löytyy surmattuna nuori nainen.
Yhteinen joulu kuusivuotiaan tyttären kanssa on rikoskomisario Petäjämäelle enää kaukainen muisto, kun surman tutkinta käynnistyy täydellä teholla.Hämmennystä tutkijoille aiheuttaa epäiltyjen puuttuminen ja rituaalimurhan mahdollisuus. Surmaaja iskee kaupungissa toisen kerran ja rikoskomisario huomaa jahtaavansa kollegoineen uransa ensimmäistä seksuaalimurhaajaa. Kuinka monta uhria tarvitaan ennen kuin painajainen loppuu?
Petäjämäellä on pelissä lopulta myös läheiseksi tulleita ihmisiä.
Onko musta joulu myös loputon?
Kustantajan pääsivulle